Słowa kluczowe: bloczki keramzytowe, ceramika budowlana, pustaki, ściany zewnętrzne,

DrukujŚciany i stropy


ŚCIENNE MATERIAŁY BUDOWLANE Z CERAMIKI

 

Mury z materiałów ceramicznych, czyli elementów produkowanych z wypalonej gliny, znane są od starożytności. Współczesne produkty z tego materiału są nadal popularne i gwarantują uzyskanie korzystnych właściwości ścian, zwłaszcza zewnętrznych.

 


Pustaki z ceramiczne

Pustaki z ceramiki poryzowanej powoli wypierają tradycyjne wyroby ceramiczne, dzięki korzystnym własnościom ciepłochronnym, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Dzięki zmienionemu układowi kanałów wewnętrznych, pustaki te umożliwiają budowę ścian jednowarstwowych o wymaganej przenikalności cieplnej przy szerokości muru od 44 cm.
Klasy wytrzymałości na ściskanie dla pustaków poryzowanych wynoszą 7,5 MPa lub 10 MPa, zależnie od ich ciepłochronności co sprawia, że mogą być z nich budowane mury o znacznym obciążeniu konstrukcyjnym.
W przypadku budowania ścian jednowarstwowych, do murowania powinna być używana specjalna zaprawa ciepłochronna, eliminująca powstawanie mostków cieplnych w obrębie spoin. Jej aplikacja nie jest zbyt wygodna, dlatego producenci oferują najnowsze rozwiązanie - pustaki o szlifowanej płaszczyźnie, przeznaczone do wbudowania z użyciem pianki poliuretanowej zamiast zaprawy. Rozwiązanie takie eliminuje praktycznie niejednorodna ciepłochronność ściany i znacznie przyspiesza proces murowania.
Z pustaków ceramicznych mogą być również stawiane ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej. Oczywiście wymagają one docieplenia, a wysoka zdolność tłumienia dźwięków uzyskuje się dzięki ukształtowanym "kieszeniom", które w czasie murowania wypełnia się zaprawą uzyskując w ten sposób dużą masę powierzchniową muru.

 


Pustaki z keramzytu

Szereg właściwości technicznych sprawia, że keramzyt jest dobrym materiałem budowlanym. Wytwarzany jest z pęczniejącej pod wpływem temperatury glinki, tworząc granulki o spieczonej otoczce. Jego główne zalety to:
. jest bardzo lekki,
. jest odporny na działanie wilgoci, kwasów i na procesy gnilne,
. jest całkowicie odporny na działanie żywych organizmów,
. jest mrozoodporny i niepalny,
. jest stosunkowo wytrzymały i ciepły,
. nie chłonie wilgoci, a poddany jej działaniu, szybko ją "oddaje".

 

Nasiąkliwość keramzytu, określana na około 21 % dla największych kulek, dotyczy tylko ich zewnętrznej otoczki. Przygotowywana jest produkcja keramzytu impregnowanego o prawie zerowej nasiąkliwości.
W porównaniu ze styropianem, keramzyt cechuje się większym współczynnikiem przewodności cieplnej (dla frakcji od 2 do 20 mm - stosowanej głównie dla celów izolacyjnych - wynosi 0,10 W/m K wobec 0,04 dla styropianu). Dobre własności termoizolacyjne sprawiły, że jest on składnikiem mieszanek cementowych i wapiennych wykorzystywanych do produkcji bloczków i pustaków ściennych.
Przewodność cieplna pustaków keramzytobetonowych wynosi ok. 0,15 W/m K, zatem przy budowie ściany jednowarstwowej grubość muru wynosiłaby przynajmniej 50 cm, dlatego ściany z tego materiału budowane są najczęściej jako dwuwarstwowe.
 

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj