Słowa kluczowe: aranżacja wnętrz, cegły, klinkier, mur, płytki, ściana ozdobna,

DrukujŚciany wewnętrzne


ŚCIANA Z KLINKIERU OZDOBĄ WNĘTRZA
ŚCIANA Z KLINKIERU OZDOBĄ WNĘTRZA

Z reguły popularne materiały ścienne, stosowane przy wznoszeniu murów nie zapewniają estetycznego wyglądu, jeśli zrezygnujemy z ich tynkowania. Jednak w wybranych miejscach naszego domu możemy postawić ozdobną ścianę z "prawdziwej" cegły lub pokryć już istniejącą ceglanymi płytkami. Zachowanie naturalnej ceglanej powierzchni ściany lub jej fragmentu nadaje pomieszczeniu ciekawy wygląd, kontrastujący z otynkowanymi płaszczyznami. Do tego celu doskonale nadają się cegły lub płytki klinkierowe dostępne w bogatym asortymencie kolorów i faktur powierzchni licowej.

 


Jak to się robi?
Samodzielnie ściankę ozdobną stawiamy z cegieł drążonych, pełnowymiarowych lub połówkowych. Ze względu na znaczny ciężar takiej przegrody (1 m2 takiego mury waży 150-250 kg) powinniśmy zasięgnąć porady fachowca, czy nie spowoduje to nadmiernego obciążenia stropu i nie trzeba będzie wykonać dodatkowego jego wzmocnienia.
W przypadku stawiania długiej ścianki, szczególnie z cegieł połówkowych, konieczne będzie ułożenie zbrojenia spoinowego, najlepiej w formie gotowej kratownicy.
Ponieważ klinkier nie jest odporny na zabrudzenia zaprawą (zwłaszcza, gdy ma ona rzadką konsystencję), do murowania powinniśmy używać specjalnej zaprawy do klinkieru o konsystencji wilgotnej ziemi. Zawarte w niej składniki pozwalają na zachowanie plastyczności przy niewielkim dodatku wody, a jednocześnie chronią przed pojawieniem się białych, solnych wykwitów związków wapnia.
Jeśli użyjemy barwnej zaprawy to niepotrzebne będzie oddzielne spoinowanie - wystarczy podczas murowania ukształtować i wyrównać fugi.

 

Uwaga! Cegieł klinkierowych, przed murowaniem, nie wolno moczyć. Wszelkie zabrudzenia powierzchni zaprawą usuwamy na sucho przy pomocy pędzla lub szczotki.

 


Płytki klinkierowe
Ceglany wygląd ściany uzyskamy też poprzez przyklejenie płytek klinkierowych do surowego muru, a płytki kątowe umożliwią eleganckie wykończenie narożników. Płytki można też kleić na mocnym tynku, ale gdy pokrywamy nimi fragment ściany, na brzegach powstanie nieestetyczny uskok.
Do mocowania klinkieru używamy elastycznej zaprawy klejowej nakładanej grubozębową pacą, natomiast spoinowanie przeprowadzamy przy użyciu półsuchej fugi do klinkieru.

 

Uwaga! Nie wolno stosować zapraw przeznaczonych do fugowania płytek ceramicznych, gdyż trwale przebarwiają powierzchnie klinkieru.
Ściankę lub okładzinę klinkierowa po kilku dniach warto pokryć specjalnym preparatem oleistym, który ożywi barwę i zabezpieczy przed zabrudzeniem.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj