SYSTEM CENTRALNEGO ODKURZANIA
Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Instalacje  >  Inne  >  SYSTEM CENTRALNEGO ODKURZANIA

Słowa kluczowe: jednostka centralna, projekt, udogodnienia,

DrukujInne


SYSTEM CENTRALNEGO ODKURZANIA

Szereg udogodnień, z których, w obecnych czasach, może korzystać posiadacz domu jest ogromny. Przy projektowaniu domu warto zastanowić się nad zainstalowaniem systemu centralnego odkurzania.

 

Nazwa brzmi co najmniej intrygująco. Czym jest tego rodzaju system i czym różni się od znanych nam odkurzaczy, które znajdują się w każdym polskim domu? Jest to system, w którym zbiornik wraz z silnikiem umieszczony jest w wybranej przez nas, odosobnionej części domu. Może być nią piwnica bądź garaż. Elementy ssące, pochłaniające występują w formie gniazdek, bardzo podobnych do tych kontaktowych. O ich ilości decydujemy my sami, mogą się znajdować nawet w każdym pokoju.

Korzystając z centralnego odkurzacza nie musimy się obawiać, o walory estetyczne i wizualne naszego domu. Olbrzymiej długości wąż (w końcu musi sięgać do każdego wybranego przez nas pomieszczenia) jest wbudowany, tak więc cały system jest skrzętnie ukryty.

 

WYGODNA STOSOWANIA
Korzystanie z "ukrytego" odkurzacza niesie ze sobą same korzyści. Odciążeni jesteśmy od wszelkich problemów, z którymi często zmuszeni jesteśmy borykać się na co dzień. Przede wszystkim, przemieszczając się po pokoju podczas odkurzania, nie musimy nosić ze sobą ciężkiego zbiornika. Pojemność ulokowanego w wybranym przez nas pomieszczeniu zbiornika, może wynosić nawet do 30 litrów. Mimo to, należy regularnie oczyszczać te zbiorniki (co 5-6 miesięcy) ze względów higienicznych.

Ponadto długi i wygodny wąż pozwoli nam na przyjęcie wygodnej pozycji podczas sprzątania. Koniec męczącego schylania się, który powodował ból pleców. Jak łatwo zauważyć, stosowanie centralnego odkurzacza odciąży nasze ciało, a sprzątanie stanie się przyjemnością.

Do pozostałych zalet zaliczyć można brak hałasu podczas stosowania, brak unoszącego się kurzu i nieprzyjemnego zapachu. Wszystko to, usuwane jest na zewnątrz budynku. Działanie odkurzacza centralnego polega na tym, że jednostka centralna wytwarza podciśnienie, jak zwykły odkurzacz. W separatorze zanieczyszczeń następuje przefiltrowanie zanieczyszczeń, dzięki czemu środowisko nie jest zanieczyszczone.

 

PLANOWANIE I INSTALACJA
Zwykle instalację systemu centralnego odkurzania realizuje się przed wylaniem podłóg i położeniem tynków, po wykonaniu instalacji sanitarnej i przed instalacją elektryczną. Najczęściej projektowanie instalacji oferują bezpłatnie firmy zajmujące się sprzedażą takich systemów. Wybór przez wykwalifikowanego instalatora pozwoli na uniknięcie zbędnych błędów i stresów związanych z poprawkami.

 Jednostka centralna musi być za pomocą sieci przewodów połączona z gniazdkami ssącymi.

. Sieć przewodów zbudowana jest ze specjalnej odmiany rur wykonanych z PCV charakteryzujących się gładką powierzchnią wewnętrzną i małymi oporami przepływów.
. Gniazda, do których podłączane są węże.
. Zasilanie - najczęściej do każdego gniazda doprowadza się niskonapięciową instalację elektryczną, która steruje odkurzaczem.

 

AKCESORIA
Odkurzacze centralne mają bardzo bogaty wybór szczotek i ssawek (np. do czyszczenia kominka lub do czesania psa). Również przy wyborze węża mamy sporą dowolność - np. z wyłącznikiem w rączce węża, z rączką teleskopową, z elektroniczną regulacją mocy ssącej.

System centralnego odkurzania jest bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla alergików narażonych na wdychanie wydostającego się kurzu z odkurzacza czy osób schorowanych, mających problemy z dźwiganiem. Jest to rozwiązanie ułatwiające codzienne obowiązki każdemu z nas. Zatem, skoro mamy taką możliwość, to czemu z niej nie skorzystać?

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj