Słowa kluczowe: ciepło, dom pasywny, energochłonność, oszczędność, zapotrzebowanie na energię,

DrukujUmowy i formalności


ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE DOMU

 

Kupując dom lub mieszkanie powinniśmy żądać od sprzedającego przedstawienia świadectwa energetycznego obiektu. Dokument taki musimy również dołączyć do zgłoszenia, gdy zamierzamy rozpocząć użytkowanie nowego budynku.

 


Jakie informacje zwiera świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne sporządzane jest na formularzu zgodnym ze wzorem określonym w przepisach. Na stronie tytułowej podawane są podstawowe informacje o obiekcie (m. in. adres, kubatura, powierzchnia użytkowa, rok budowy), jego fotografia oraz wskaźniki obliczeniowe charakteryzujące energochłonność budynku. Na stronie drugiej znajdziemy szczegółowe informacje techniczno-użytkowe budynku i rubryki określające zapotrzebowanie na energię pierwotną i końcową, z rozbiciem na poszczególne rodzaje wykorzystywanej energii oraz jej przeznaczenie. Na stronie trzeciej znajdują się zalecenia co do możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię w tym budynku


Jakie znaczenie mają wskaźniki w świadectwie energetycznym?
Podstawowe wskaźniki zamieszczone w świadectwie oznaczone są jako EP, EK i wg WT.
WT - to zapotrzebowanie referencyjne, zgodne z warunkami technicznymi obowiązującymi w roku wystawienia świadectwa. Dla większości domów jednorodzinnych odpowiada on wartości ok. 175 kWh/m2 na rok dla budynków nowych i ok. 200 kWh/m2 na rok dla budynków przebudowywanych.
EP - to wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Określa ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych (węgla, gazu, ropy naftowej) trzeba zużyć na potrzeby tego budynku. W praktyce, wartość wskaźnika EP ma jedynie znaczenie w sensie globalnym, gdyż nie odzwierciedla faktycznego zużycia energii na potrzeby domu. Decydujący wpływ na jego wartość ma bowiem rodzaj wykorzystywanej energii. Jest jednak istotnym parametrem do określenia zgodności energochłonności domu z wymaganiami określonymi w przepisach - powinien być mniejszy niż wskaźnik referencyjny WT.
EK - czyli zapotrzebowanie na energię końcową w praktyce odzwierciedla ile energii "handlowej" potrzeba na roczną eksploatację budynku. We wskaźniku tym bilansowane są straty energii przez przegrody zewnętrzne, wentylację, sprawności urządzeń grzewczych, zużycie energii do przygotowania c.w.u. oraz zyski energetyczne z nasłonecznienia, od przebywających w domu ludzi oraz wytwarzanej przez inne urządzenia domowe.

 

Który wskaźnik odzwierciedla poziom ciepłochronności budynku?
Podstawowe wskaźniki EP i EK tylko pośrednio informują o tym, czy dom jest dobrze czy źle ocieplony. Bowiem wiele innych czynników niezależnych od izolacyjności cieplnej domu wpływa na ich wartości. Miarodajne będzie natomiast sprawdzenie na drugiej stronie świadectwa energetycznego wartości określającej roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Orientacyjnie można przyjąć, że wartość ta nie powinna przekraczać 100 kWh/m2 na rok dla standardowego ocieplenia, a dla domów energooszczędnych 50 - 60 kWh/m2 na rok.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj