Słowa kluczowe: gipsowanie, gładkie ściany, gładź, równanie ścian, szlifowanie, szpachlowanie,

DrukujŚciany wewnętrzne


SAMODZIELNE WYKONANIE GŁADZI GIPSOWEJ

 

Nałożenie gładzi gipsowej na tradycyjny tynk cementowo-wapienny lub gipsowy pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię, przygotowaną do malowania. Jest to zadanie, które, po odpowiednim przygotowaniu, można wykonać samodzielnie.

 


Gładź na nowej ścianie
Podłożem pod gładzie gipsowe i anhydrytowe mogą być surowe, ale wyschnięte tynki cementowo-wapienne i gipsowe, po wcześniejszym ich zagruntowaniu. Jednak gładzi gipsowej nie należy używać do wyrównywania powierzchni, gdy odchylenia od płaszczyzny przekraczają 5 mm. W takich miejscach wstępnie wyrównujemy ścianę gipsem szpachlowym, a następnie na całą powierzchnię naciągamy gładź.

 

POSZUKUJESZ ZLECEŃ BUDOWLANYCH ZE SWOJEJ OKOLICY? WEJDŹ TUTAJ

 

Uwaga! W handlu dostępne są trzy zasadnicze rodzaje gładzi do wyrównywania ścian - gipsowe, anhydrytowe i akrylowe. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi własnościami użytkowymi, a sposób ich użycia określa instrukcja umieszczona na opakowaniu.

 

JEŚLI CHCESZ ZLECIĆ WYKONANIE GŁADZI FACHOWCOWI WEJDŹ TUTAJ LUB ZADZWOŃ 32 616 41 14

 

Gładź na starej ścianie
Jeśli gładź chcemy nałożyć na malowaną uprzednio ścianę, musimy sprawdzić czy farba mocno trzyma się podłoża. Spękania i złuszczenia dyskwalifikują taką powierzchnię do nałożenia gładzi i konieczne będzie dokładne usunięcie starej farby metodą skrobania. Natomiast powłoki mocno trzymające się podłoża warto przed nałożeniem gładzi przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym, dokładnie odkurzyć i zagruntować.

 


Kiedy gładź akrylowa?

W przypadku ścian malowanych farbami emulsyjnymi, lepiej nakładać gładź akrylową niż gipsową. Wysycha ona znacznie dłużej, ale lepiej przylega do podłoża i dostarczana jest w stanie gotowym do użycia - bez konieczności mieszania z wodą.
Przed jej nałożeniem wystarczy ścianę dokładnie zmyć i po przeschnięciu można już nakładać warstwę wygładzającą.

 

JEŚLI CHCESZ POZNAĆ CENY GŁADZI <-KLIKNIJ TUTAJ


Jak zrobić gładź?
Gładzie rozprowadza się szeroką pacą jako warstewkę grubości nie większej niż 2 mm. Podczas pracy należy zapewnić takie oświetlenie ściany, jakie będzie podczas użytkowania pomieszczenia. Szczególnie przy intensywnym oświetleniu np. halogenowym, montowanym w kinkietach lub na suficie, uwidocznią się wszelkie niedokładności wygładzenia. Z reguły ściany po wstępnym wygładzeniu wymagają przeszlifowania i ponownego naciągnięcia warstewki wygładzającej.
Znacznie trudniejsze jest wykonanie sztablatury - warstwy wygładzającej zacieranej do uzyskania połysku. Ten sposób wykończenia ściany, ze względu na dużą pracochłonność, stosowany jest na niewielkich powierzchniach, w miejscach reprezentacyjnych.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj