Słowa kluczowe: okna, okna dachowe, ościeżnice, pcv, profile okienne, pwc,

DrukujOkna i drzwi


PROFILE OKIENNE - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ


Choć okna kupujemy jako całość, warto przyjrzeć się cechom ich profili, które decydują o istotnych własnościach okna.

 


Obecnie na rynku dominują ramy z PCW i drewniane - ciągle udoskonalane pod kątem poprawy izolacyjności cieplnej jak i wyglądu.

 


Profile z PCW
W profilach z PCW największy wpływ na ich ciepłochronność ma szerokość profili, a nie jak się powszechnie sądzi liczba komór.
Przykład
Przykładowo pięciokomorowy system o szerokości 73 mm będzie miał lepsze parametry cieplne niż system sześciokomorowy o szerokości 65 mm.

 

Ponadto o izolacyjności termicznej ramy okiennej decyduje materiał, z którego wykonane są wzmocnienia niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej sztywności profili. Większość okien PCW wzmacniana jest stalą, która jest złym izolatorem ciepła. Dostępne są okna, w których stal zastąpiono kompozytem poliestrowo-szklanym, z dodatkowym wypełnieniem termoizolacyjną pianką poliuretanową. Rozwiązanie to pozwoliło znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej.
Przykład
Przykładowo, profil pięciokomorowy o szerokości 73 mm wzmocniony stalą charakteryzuje się wartością współczynnika U na poziomie 1,5 W/(m2.K), podczas gdy ten sam profil ze wzmocnieniem z kompozytu osiąga U = 1,1 W/(m2.K).

 

Oprócz przewodności cieplnej istotną cechą profilu okiennego jest jego sztywność. Ścianki konstrukcyjne mogą mieć 2,8 mm grubości (klasa A), ale i poniżej 2,5 mm (klasa C). Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne. Warto zatem sprawdzić z jakiej klasy profilu proponowane są okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą winien dysponować handlowiec.
Ważne!
Wszystkie profile PCW wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Ponieważ elementy te nie są widoczne, niektórzy producenci, aby oferować konkurencyjne ceny odchudzają te usztywnienia, co niekorzystnie wpływa na sztywność zwłaszcza dużych okien. Zgodnie z wytycznymi powinno się stosować zbrojenie z kształtowników stalowych o grubości min. 1,5 mm, ale w "oszczędnych" oknach montuje się wzmocnienia o grubości 1,0-1,2 mm.

 


Profile drewniane
W profilach drewnianych dostrzega się tendencję do zwiększania ich szerokości, co oczywiście wpływa bezpośrednio na poprawę ciepłochronności. Standardowo, okna drewniane mają ramy o szerokości 68-100 mm, a w oknach o szczególnie wysokich wymaganiach cieplnych nawet 120 mm. Szersze ramy pozwalają też na zamontowanie grubszych pakietów oszklenia.

 

Dostępne na rynku
Coraz większą popularnością cieszą się okna aluminiowo-drewniane, łączące walory naturalnego materiału z ochronnymi cechami aluminium. Oferowane są w dwóch wersjach:
. rama skrzydła i ościeżnica wykonane są z drewna i tylko z zewnątrz osłonięte aluminiowym profilem (rodzaj nakładki)
. lub też skrzydło i ościeżnica zbudowane są z dwóch różnych profili: zewnętrznego - aluminiowego i wewnętrznego - drewnianego (drewno klejone trójwarstwowo). Zewnętrzna aluminiowa osłona skrzydła i ościeżnicy chroni okna przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
 

Okna każdego rodzaju można kupić teraz również przez Internet. Przykładowo, ciekawą ofertę cenową okien dachowych marki ROTO można znaleźć na Pasażu Materiałów Budowlanych BUDTRADE.pl

Okna tam kupione można odebrać osobiście (siedziba firmy znajduje się w województwie śląskim) lub też zamówić specjalnie zabezpieczony transport (na terenie całej Polski).

 

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj