DrukujOgrzewanie


OGRZEWANIE DLA ALERGIKÓW

 

Życie z alergią nie jest łatwe - zarówno dla osoby cierpiącej na tą przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Wiele zależy od warunków, w jakich przebywa na co dzień osoba z alergią. Odpowiednie przygotowanie domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie alergika.

 

Rozwój cywilizacyjny nasila występowanie alergii w społeczeństwie. Choroby alergiczne dotykają obecnie blisko 50% populacji. Najczęściej są to uczulenia pokarmowe u dzieci, które zazwyczaj mijają z wiekiem. Mniej problemów stwarzają także uczulenia na czynniki, które z otoczenia łatwo wyeliminować (np. uczulenia odzwierzęce). Gorzej jeśli uczulenie wywołują pyłki, kurz i roztocza. W tej sytuacji usunięcie z otoczenia osoby chorej wszystkich czynników alergizujących jest niemożliwe. Warto jednak postarać się stworzyć bezpieczny azyl dla alergika, przynajmniej w domu.

 

Ogrzewanie a alergie
Dom alergika uczulonego na kurz i roztocza musi być czysty. Oznacza to niemal ciągłe sprzątanie, pranie, odkurzanie, a nawet filtrowanie powietrza. Roztocza i kurz zbierają się nieprzerwanie w zakamarkach, dywanach, pościeli, zasłonach oraz meblach. Warto więc wyeliminować wszelkie zbędne tekstylne elementy wyposażenia domu, ponieważ ich regularne oczyszczanie wymagawiele pracy. W domu alergika nie powinno być wykładzin, grubych dywanów, ciężkich zasłon oraz zbyt wielu mebli tapicerowanych.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ogromny wpływ na komfort życia alergika ma także sposób ogrzewania pomieszczeń. Wraz z cyrkulacją ciepłego powietrza rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia wywołujące alergie. Zakurzone grzejniki są jedną z przyczyn dyskomfortu osób z alergią. Wewnątrz standardowych grzejników płytowych znajdują się elementy konwekcyjne z profilowanej blachy, które nagrzewając się oddają ciepło do pomieszczenia. Wnętrze grzejnika płytowego ze względu na jego budowę jest niedostępne i trudne do wyczyszczenia. Ciepłe powietrze unoszące się z grzejnika powoduje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Z tego powodu dla osób z problemem alergii zaleca się stosowanie do ogrzewania pomieszczeń grzejników, które można łatwo oczyścić z kurzu.

 

Nie tylko do łazienki
"Grzejniki łazienkowe świetnie nadają się do wykorzystania w domach osób z alergią. Są to grzejniki pozbawione wewnętrznych trudno dostępnych elementów konwekcyjnych. Elementem grzewczym są tu rurowe kolektory, które z łatwością można oczyścić z kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki. - wyjaśnia Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki dekoracyjne i łazienkowe Purmo.
Pomimo nazwy grzejniki łazienkowe można stosować nie tylko w łazienkach. Eleganckie modele np. Imia lub Sardinia świetnie sprawdzają się również w kuchniach i przedpokojach. Model Mauritius jest bardzo wydajny, a przy tym służy jako elegancka ścianka działowa. Wyposażenie dodatkowe z oferty Purmo umożliwia przekształcenie grzejnika w wygodny wieszak na kurtki w przedpokoju lub ściereczki w kuchni. Szeroka oferta dostępnych wymiarów i kolorów grzejników łazienkowych pozwala rozmieścić je w nietypowych miejscach, np. przy schodach lub w wąskim korytarzu.

 

Podłogówka dla alergika
Kolejnym niezwykle przydatnym dla alergika rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku pozbywamy się problemu z grzejnikami, a zyskujemy przyjemnie ciepłą podłogę. Wygoda i komfort we wnętrzach to główne powody, dla których decydujemy się na wybór tej metody dostarczania ciepła. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze - na poziomie głowy. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych przez "podłogówkę" powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych tradycyjną metodą. A czym wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego. Co najważniejsze dla alergików, ogrzewanie podłogowe nie powoduje także unoszenia się kurzu. Z punktu widzenia komfortu domowników ciepła podłoga ma niebagatelne znaczenie w pomieszczeniach wykładanych płytkami z gresu lub z kamienia. Te materiały najłatwiej jest utrzymać w czystości, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach przystosowanych dla osób z alergią. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że ten materiał przestanie nieprzyjemnie ziębić nasze stopy - mówi Danuta Szutkowska, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo.

 

Higieniczne rozwiązania
Grzejniki płytowe higieniczne to kolejna możliwość ogrzewania domu alergika. Modele płytowe Compact, Ventil Compact, Plan i Plan Ventil są dostępne w wersji Hygiene. Wyglądają podobnie do klasycznych grzejników płytowych, jednak pozbawione są wewnętrznych elementów konwekcyjnych oraz osłon bocznych i osłony górnej. Dzięki temu ich wnętrze jest dostępne i może być regularnie czyszczone z kurzu. Grzejniki typu Hygiene stosowane są zwykle w pomieszczeniach o wyższych wymaganiach higienicznych, np. w laboratoriach i szpitalach. W domu alergika na pewno spełnią swoje zadanie równie skutecznie.

 

Źródło: materiały prasowe marki PURMO





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj