Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Dachy i rynny  >  OGRÓD NA DACHU

Słowa kluczowe: izolacja dachu, płaski dach, rośliny na dachu, taras,

DrukujDachy i rynny


OGRÓD NA DACHU

 

Dachy płaskie doskonale nadają się do urządzenia tam miejsca rekreacyjnego, trawnika czy kwitnącego ogrodu. Oprócz walorów użytkowych uzyskamy też odporne na czynniki atmosferyczne pokrycie dachowe, a na małych działkach dodatkową powierzchnię biologicznie czynną, co może być istotne przy zatwierdzaniu projektu.

 


Ten sposób wykonania pokrycia nazywany jest często "dachem odwróconym", gdyż w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem zmieniona jest kolejność warstw. Spływ wody opadowej z dachu odwróconego odbywa się na dwóch poziomach:
. główna masa wody spływa do systemu odwadniającego z nawierzchni,
. a pozostała ilość, która przeniknie pod ocieplenie, jest odprowadzana z powierzchni izolacji przeciwwodnej.

 


Jak to się robi?
Wykonanie dachu odwróconego nie jest zbyt skomplikowane, ale wymaga dużej staranności, zwłaszcza przy układaniu izolacji przeciwwodnej. W razie wystąpienia nieszczelności naprawa izolacji będzie znacznie bardziej skomplikowana niż przy izolacjach dostępnych od zewnątrz. Dach odwrócony najlepiej zwieńczyć attyką połączoną ze ścianami zewnętrznymi w postaci żelbetowego obramowania zakotwionego w wierzchu ścian, w którym ewentualnie łatwo będzie zamontować barierki.
Po wyrównaniu powierzchni stropowej z ukształtowanym spadkiem i rynienką odpływową, układana jest izolacja przeciwwodna z dwóch warstw papy termozgrzewalnej, klejonej do podłoża i z wywinięciem na ścianki attyki. W korytku odpływowym warto zastosować dodatkową izolacje z tzw. płynnej folii wzmocnionej włókniną.
Kolejny etap to ułożenie płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS o grubości 15-20 cm, a płyty powinny ściśle przylegać do siebie. Na izolacji cieplnej rozkładamy geowłókninę, która zapobiegnie wnikaniu zanieczyszczeń i ziaren z warstwy drenującej między płyty.
Kolejne warstwy układane na dachu odwróconym zależeć będą od planowanego rodzaju nawierzchni. Najprostsze pokrycie to położenie zwykłych płyt chodnikowych na styk lub rozsypanie żwiru o granulacji 8-16 mm - warstwa grubości ok. 5 cm. Przy bardziej eleganckim wykończeniu płytkami ceramicznymi na warstwie drenażowej ze żwiru wykonujemy wylewkę betonową grubości 5 cm, która utworzy sztywny podkład pod takie pokrycie. Jeśli planujemy zasianie trawy, zasadzenie kwiatów czy krzewów, musimy na powierzchni dachu utworzyć warstwę uprawną. Przy takim rozwiązaniu na ociepleniu z płyt polistyrenu ekstrudowanego układamy kolejno:
. warstwę ochronną z geowłókniny,
. warstwę drenującą o grubości 5-8 cm ze żwiru,
. drugą warstwę ochronną z geowłókniny,
. warstwę wegetacyjną z ziemi uprawnej, zmieszanej z keramzytem, przy czym jej grubość zależy od rodzaju uprawianych roślin (przeciętnie 10 - 20 cm).
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj