Słowa kluczowe: akcesoria, dach, dachówki cementowe, dachówki ceramiczne, dekarstwo,

DrukujDachy i rynny


NIEZBĘDNE AKCESORIA DACHOWE

 

Dach to nie tylko konstrukcja, izolacja i pokrycie. Aby  był w pełni dopracowany i spełniał swoją funkcję prawidłowo, musi być wyposażony w wiele dodatkowych elementów czyli akcesoriów dachowych.

 

Producenci dachówek ceramicznych i cementowych, oprócz tradycyjnych form i kształtów, oferują również szeroką gamę elementów uzupełniających, między innymi:

  • Dachówki kalenicowe (gąsiory dachowe) - służą do przykrycia niepłaskich, przecinających się powierzchni dachu, kalenic i naroży - dzięki nim nie przedostaje się woda. W zewnętrznych są pionowe przesłonki do zamykania otworu. Dostępne są też gąsiory potrójne poczwórne, mające zastosowanie, gdy w jednym miejscu przecinają się więcej niż dwie powierzchnie dachowe.
  • Dachówki krawędziowe - skrajne, narożne, przyścienne, podkalenicowe, rynnowe, okapowe itd.
  • Dachówki z otworami - dachówki wentylacyjne, wietrznikowe, z otworami na anteny, przewody itd.
  • Dachówki umożliwiające zamocowanie włazów na dach czy wstawianie okien na poddaszu.
  • Dachówki przeciwśnieżne z występami, które umożliwiają zapewnienie ochrony przed gwałtownym spadaniem śniegu z dachu lub można na nich zamontować osłony, które zatrzymają śnieg. 

 

Istotne akcesoria służące do uszczelniania dachu to między innymi:

  • Uszczelki kalenicowe - muszą być wykonywane z tworzywa odpornego na działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Zapewniają odpowiednią wentylację kalenicy. Mają specjalną konstrukcję zachowującą właściwą sztywność korpusu. Strefy boczne przeciwnie - są elastyczne, aby dopasowując się krawędziami do kształtów dachówek, zapobiegać zawilgoceniom, które mogą wynikać z oddziaływania wody opadowej, śniegu itd.
  • Taśma uszczelniająco-wentylacyjna grzbietu dachowego - jest zrobiona z wodoszczelnej włókniny, charakteryzującej się dobrymi parametrami wentylacyjnymi,  jej wytrzymałość podnosi metalowa siatka, którą jest wzmacniana.
  • Elastyczny grzebień -  zabezpiecza wlot powietrza przed ptakami lub gryzoniami. Mocuje się go prostopadle do połaci dachu, od strony czoła krokwi.
     

Akcesoria dachowe to szeroka gama produktów. Różnią się, poza zastosowaniem, również materiałem z którego są wykonane, bowiem materiał ten musi być dostosowany do głównego pokrycia dachowego. Są to elementy, których wagi nie należy bagatelizować. Ich brak może skutkować szybkim niszczeniem dachu, a nawet  zagrożeniem życia osób pod nim przechodzących.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj