Słowa kluczowe: konkurencja, przetargi budowlane, zamówienia publiczne,

DrukujPrzetargi i zamówienia publiczne


NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ W PRZETARGU!

O tym, że

 

konkurencja, czyli współzawodnictwo niezależnie działających przedsiębiorców zmierzających do osiągnięcia podobnych celów gospodarczych na rynku

 

jest potrzebna nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. O tym, że powinna być uczciwa niestety nie wszyscy jeszcze wiedzą. Firmy budowlane mogą się o tym przekonać szczególnie podczas udziału w przetargach na roboty budowlane, w których działania naruszające uczciwą konkurencję mają miejsce niestety bardzo często (USTAWIANE PRZETARGI BUDOWLANE, WĄTPLIWE PRZETARGI). Polskie prawo (Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331 ze zm.)) zabrania jednak takich działań. Chcielibyśmy pokazać jak można walczyć z nieuczciwą konkurencją.

 

BĄDŹ CZUJNY!
Nielegalne działania, to przede wszystkim:

  • Ustalanie, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów.
  • Ograniczanie lub kontrolowanie produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji.
  • Podział rynków zbytu lub zakupu.
  • Stosowanie w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających zróżnicowane warunki konkurencji.
  • Uzależnianie zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, nie mającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy.
  • Ograniczanie dostępu do rynku lub eliminowanie z rynku przedsiębiorców nieobjętych porozumieniem.
  • Uzgadnianie przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i przedsiębiorcę będącego organizatorem przetargu warunków składanych ofert (w szczególności zakresu prac lub ceny).


 

NA TO MOŻESZ REAGOWAĆ!
Konkretne nieuczciwe sytuacje, czyli zmowy przetargowe, z jakimi można się spotkać przy przetargach budowlanych to:

 

  • Rezygnacja z przetargu - rezygnacja z udziału, bądź wycofanie oferty. Najtańsza, niekorzystna dla wykonawcy oferta zostaje wycofana, a do umowy jest zapraszana następna w kolejności z wyższą ceną - przedsiębiorcy dzielą się zyskiem, firma, która się wycofała często zostaje podwykonawcą wygranej firmy.
  • Oferty komplementarne - w sytuacji, gdy do rozstrzygnięcia przetargu konieczna jest więcej niż jedna oferta, firmy często zmawiają się tak, żeby z góry było wiadomo, która oferta wygra - tylko jedna jest przygotowana prawidłowo - pozostałe zawierają błędy lub braki, które je wykluczają z przetargu automatycznie.
  • Rotacja ofert - podział przetargów pomiędzy kilku wykonawców - za każdym razem inny przedstawia wcześniej ustaloną, najlepszą ofertę.
  • Podział zysku - przedsiębiorca przedstawiający celowo wygórowaną ofertę przegrywa przetarg, ale otrzymuje rekompensatę w postaci określonej sumy pieniędzy.
  • Podział rynku - firmy dzielą się regionami - każda ma wyłączność na startowanie w przetargach w danym regionie bez konkurencji.
  • Porozumienie horyzontalne - porozumienie firm z tego samego szczebla, jednej branży, czyli na przykład podział rynku.
  • Porozumienie wertykalne - porozumienie podmiotów z różnych szczebli - na przykład zleceniodawcy i firmy biorącej udział w przetargu (rozpisanie przetargu "pod" konkretną firmę).

 

JAK SIĘ BRONIĆ?
Jeśli przedsiębiorca spotka się z którymkolwiek z wymienionych wyżej punktów, to powinien natychmiast reagować. Narzędzi dostarcza ustawa, głównie poprzez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Prezes UOKiK na postępowanie wyjaśniające w takich sprawach ma 30 dni, chyba, że są szczególnie skomplikowane, to 60. Zawiadomienie o nielegalnych działaniach do UOKiK należy składać na piśmie.
 

Warto podejmować działania w takich sytuacjach, ponieważ działanie UOKiK jest bardzo skuteczne, o czym pisaliśmy wielokrotnie: KOLEJNE ZMOWY CENOWE, SPÓŁKI ENERGETYCZNE UTRUDNIAJĄ..., BEZPRAWNE OPŁATY ZA AUTOSTRADY, OSZUSTWA DEWELOPERÓW.

 

Informacje o zamówieniach publicznych znajdziesz również w artykułach:

ZASADY PRZETARGÓW PUBLICZNYCH
PRZETARGI
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj