Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


WYMIANA GRZEJNIKÓW
dodano: 2011-03-18 12:23:52

 

Grzejniki pełnią rolę "przekaźnika" energii cieplnej, dostarczanej przez kocioł i system rur rozprowadzających. Ich wielkość, rodzaj i miejsce zamontowania mają znaczący wpływ na efektywność ogrzewania, czyli decydują czy w pomieszczeniu uzyskamy zadawalającą temperaturę nie tylko w ich pobliżu, ale również na całej powierzchni.

 


Wybór mocy grzejnika
Moc grzejników dobieramy z uwzględnieniem strat cieplnych pomieszczenia oraz parametrów pracy instalacji grzewczej. Straty cieplne określone są najczęściej w projekcie domu, a jeśli takich informacji nie ma, to można przyjąć wskaźnikową wartość, która dla większości pomieszczeń spełniających aktualne normy ciepłochronności wynosi 50 - 70 W/m2.

 


Wybór lokalizacji grzejnika

Przy wyborze lokalizacji grzejnika należy kierować się zasadą montowania go w pobliżu miejsca, gdzie powstają największe straty ciepła, a więc pod oknami, czy przy drzwiach zewnętrznych.

 


Wybór rodzaju grzejnika
Równie ważny jest sposób przekazywania ciepła przez grzejnik - zależnie od jego rodzaju, dominuje przekazywanie ciepła przez promieniowanie lub przez konwekcję (unoszenie). W większości przypadków korzystniejsze jest montowanie grzejników o dużym udziale ciepła oddawanego przez promieniowanie, gdyż konwekcja powoduje tworzenie się "poduszki" ciepłego powietrza pod sufitem, a jednocześnie utrzymywanie dość niskiej temperatury przy podłodze. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne, gdy pomieszczenie jest "otwarte" u góry, np. salon, nad którym znajduje się antresola prowadząca do pomieszczeń na poddaszu.

 


Rodzaje grzejników

 

Grzejniki płytowe - najpopularniejsze, o gładkiej powierzchni czołowej, produkowane w bogatym asortymencie wymiarów i typów. Płaska konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, ułatwia utrzymanie w czystości i zapewnia przekazywanie znacznej ilości ciepła na drodze promieniowania. Można je podłączyć w tradycyjny sposób (tzw. gałązkami doprowadzonymi z boku grzejnika) lub od podłogi, co zapewnia całkowite ukrycie rur przyłączeniowych. Powinny być instalowane w obiegach zamkniętych ze względu na ograniczoną odporność korozyjną oraz w instalacjach pompowych, gdyż niewielkie przekroje kanałów wewnętrznych stawiają znaczne opory przepływy.

Grzejniki aluminiowe, żeberkowe - składają się z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, tworzących zestawy o wymaganej mocy grzewczej. Ukształtowane w nich kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepłego powietrza. Nadają się szczególnie do montażu w starych instalacjach grzewczych, gdyż rozstaw końcówek przyłączeniowych umożliwia łatwe zastąpienie starych grzejników żeliwnych.


Grzejniki konwektorowe - elementem grzejnym jest w nich nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element grzejny osłania obudowa, pełniąca jednocześnie funkcję "komina” wymuszającego przepływ powietrza przez nagrzewnice. Intensywny przepływ powietrza sprzyja osiadaniu na nagrzewnicy kurzu, a na ścianie nad grzejnikiem szybko pojawią się ciemne smugi. Zaletą tego rodzaju grzejników jest niska temperatura obudowy, co może mieć znaczenie, np. w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci.


Grzejniki łazienkowe - nazywane również ozdobnymi, łączą funkcję grzewczą i dekoracyjną. Produkowane są głównie w formie drabinki umożliwiającej, np. suszenie ręczników. Można w nich zamontować grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym uzyskamy niezależne dogrzewanie łazienki, a więc i podgrzewanie ręczników.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj