Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


PŁYTKI DO KUCHNI I ŁAZIENKI
PŁYTKI DO KUCHNI I ŁAZIENKI
dodano: 2010-11-23 09:26:48

 

Płytki ceramiczne są najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach, bądź kuchniach. Jednak przy doborze płytek do naszych pomieszczeń nie możemy kierować się jedynie ich wyglądem. Przede wszystkim należy brać pod uwagę ich własności użytkowe.

 

Ogólny podział płytek na ścienne, podłogowe i uniwersalne sugeruje już wstępnie ich przeznaczenie. Ale w każdej z tych kategorii wytwarzane są płytki o różnej wytrzymałości, odporności na zabrudzenie, gładkości powierzchni, co trzeba uwzględnić przy doborze do konkretnych miejsc ułożenia.
Co prawda producenci oferują tzw. kolekcje płytek o konkretnym przeznaczeniu, ale nie zawsze odpowiadają one naszym gustom.

 

Jakie płytki do łazienki?
Ściany i podłoga w łazience nie są specjalnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur czy uciążliwe zabrudzenia. Na ścianach z powodzeniem możemy ułożyć więc szkliwione płytki ścienne lub uniwersalne. Natomiast na podłodze należy układać płytki o własnościach antypoślizgowych, a więc głównie gresy o fakturowanej powierzchni.
Uwaga! Na powierzchniach narażonych na bezpośrednie rozbryzgi wody (np. przy wannie, umywalce, czy brodziku) przed ułożeniem glazury, powinniśmy nałożyć hydroizolację z tzw. płynnej folii.

 

Jakie płytki do kuchni?
Ściany w kuchni narażone są w kilku miejscach, takich jak okolice zlewozmywaka czy kuchenki, na zabrudzenia lub „szok termiczny”. Dlatego też w tych miejscach warto kłaść płytki o dużych wymiarach i wysokiej wytrzymałości. Doskonale nadają się do tego szkliwione płytki gresowe, jednak ze względu na dużą twardość, kłopotliwe może być wiercenie w nich otworów pod kołki czy puszki (wymaga to użycia diamentowych wierteł).
Uwaga! Gres polerowany nie jest odporny na zabrudzenia i np. rozlanie czerwonego barszczu spowoduje trwałe przebarwienie. Płytki takie po ułożeniu wymagają impregnacji preparatem ograniczającym chłonność cieczy.


Czym przykleić płytki?
Z dostępnych zapraw klejowych można wyróżnić trzy podstawowe ich kategorie:

  • zaprawy zwykłe,
  • zaprawy elastyczne
  • zaprawy o specjalnym przeznaczeniu.

 

Tanie zaprawy zwykłe wykorzystujemy przy układaniu płytek na typowych stabilnych podłożach, w miejscach nienarażonych na znaczne zmiany temperatury.
Zaprawy elastyczne mają zastosowanie wtedy, gdy podłoże nie jest "pewne", na przykład przy ogrzewaniu podłogowym i w miejscach oddziaływania szoków termicznych.
Przy układaniu wielkowymiarowych płytek gresowych, czy płytek nieodpornych na przebarwienia, stosujemy specjalne zaprawy przeznaczone do tych materiałów.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj