Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


ŚCIEŻKA W OGRODZIE
dodano: 2010-06-21 10:18:22

Oprócz tego, że ogród to miejsce przeznaczone dla roślin, jest także miejscem odpoczynku. Ścieżki i place są ważnym elementem, który go uatrakcyjnia. Dotyczy to zwłaszcza wejścia do domu i podjazdu do garażu. Obecnie na rynku jest dostępnych dużo różnorodnych nawierzchni, które możemy wykorzystać przy wykonaniu takiego miejsca.


Materiały:


Materiał wcale nie musi być jednolity. Ważne jedynie aby pasował do ogrodu. Do wyłożenia takiej ścieżki potrzebujemy przykładowo trzech materiałów: żwiru, bruku i trawy. Jeśli nasz ogród w większości składa się z nawierzchni trawiastej, wtedy to właśnie ten materiał będzie przeważać. Oczywiście można wykorzystać też coś zupełnie innego. Bardzo ciekawie wygląda ścieżka ułożona z kamiennych płyt o różnych kształtach.


Dom a ogród


Co zrobić jeśli nie chcemy, aby połączenie ogrodu z domem nie wyglądało śmiesznie i po prostu głupio? Istnieje kilka zasad, które zawsze się sprawdzają:


• Materiały o regularnych kształtach takie jak np. kostka, wyglądają dobrze przy miejscach zabudowanych.


• Im głębiej w ogrodzie chcemy zamieścić konkretny materiał, tym może się on bardziej różnić od tych typowych dla terenów zabudowanych. Czyli, spokojnie można wykorzystać np. żwir, otoczaki czy świetnie pasujące do ogrodu drewno. Natomiast jeśli chcemy użyć te bardziej ogrodowe elementy (bliżej drogi i domu) trzeba zadbać o to aby były sprawnie skomponowane z resztą elementów.


• Należy unikać wyboistych ścieżek


• Kamienie dobrze współgrają z brukiem


• Z kamieni i innych mniejszych materiałów można tworzyć ładne wzory, a jeśli uda się stworzyć wzór pasujący kształtem do elementów np. na trasie, utworzymy płynne przejście między domem a ogrodem.


Co pod nawierzchnię?


Bardzo ważną częścią układanej nawierzchni jest to co znajduje się pod nią, czyli tzw. podsypka. Wszystko zależy od tego jaki ciężar ma wytrzymać dana nawierzchnia. Jeśli będzie musiała wytrzymać bardzo duże obciążenia np. samochodów, warto zastosować 6 – 10 centymetrową warstwę klińca. Jeśli nie potrzebujemy tak mocnego podkładu, wystarczy 5 – 8 centymetrowa warstwa piasku.


Zanim przystąpimy do układania podkładu, a potem nawierzchni, musimy wykonać parę czynności:


• Na początek trzeba wykopać koryto, które będzie miało taką szerokość jak ścieżka, którą planujemy zrobić oraz odpowiednią głębokość (podsypka + nawierzchnia).
• Następnie należy dobrze ubić dno koryta (jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi wystarczy przez parę tygodni po prostu chodzić po zagłębieniu, a ziemia sama się zagęści).

 

Przepuszczalność


Każda nawierzchnia powinna być przepuszczalna, zwłaszcza kiedy ma większą powierzchnię. Ma to na celu przede wszystkim ułatwienie odpływania wody podczas deszczu, aby woda zamiast niszczyć rośliny spokojnie spływała do ziemi i tym sposobem zasilała wody gruntowe. Odpływ wody ułatwia (zwłaszcza na gruntach słabo przepuszczalnych) grubsza warstwa podsypki klińcowej lub piaskowej. Dlatego też szczeliny między nawierzchnią uzupełnia się głównie piaskiem, ale można także zasadzić w nich rośliny odporne na deptanie np. karmik ościsty. Wypełnienia betonowe czy z zaprawy murarskiej wykorzystuje się jedynie przy obrzeżach, aby ustabilizować nawierzchnię.


Estetyczny wygląd


• Na trawniku i korze dobrze wyglądają kręgi impregnowanego drewna.


• Przed domem warto zastosować nawierzchnię z łamanych płyt piaskowca.


• Ciekawie wygląda strumyk płynący przez posesję. Może np. przepływać między luźno ułożonymi kamieniami.


• Wzory sprawiają, że powierzchnia nie jest monotonna.


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj