Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


DREWNO W BRANŻY MEBLARSKIEJ
DREWNO W BRANŻY MEBLARSKIEJ
dodano: 2010-05-04 15:30:24

 

Zakup mebli wydaje się prosty. Wchodzimy do sklepu, oglądamy i wybieramy te, które najlepiej przypadną nam do gustu. Jednak walory estetyczne nie powinny być tu jedynym czynnikiem decydującym. Materiał i wykonanie mają wpływ na jakość i długość użytkowania. Nie każdy mebel, który wygląda na drewniany jest takim.

 

Przed zakupem szafy czy stołu dobrze jest, abyśmy znali właściwości materiału z jakiego są wyprodukowane. Jakość i przydatność drewna zależy od jego trwałości i łatwości obróbki. Najcenniejsze są rodzaje najbardziej elastyczne, które nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń np. przed pękaniem czy odkształcaniem. Pamiętajmy, jeśli mebel ma nam służyć przez długi czas, to musi się charakteryzować wysoką jakością.

 

Z polskich gatunków drzew producenci najczęściej korzystają z:

  • bukowiny,
  • czereśni,
  • orzecha 
  • i oczywiście dębu.

 

Bukowina jest nietrwała, dlatego wymaga stałej impregnacji. Czereśnia ma piękny, odcień. Orzech ma wyraźnie zarysowane słoje, co nadaje mu subtelnego uroku. Z kolei drewno dębowe jest z tych wszystkich gatunków najtrwalsze. Charakteryzuje się świetną odpornością na wilgoć i chłód.

Trwalsze od naszego rodzimego dębu, są tylko gatunki egzotyczne. Na przykład afrykańskie wenge - wykazuje od  20% do 30% wyższą trwałość od dębu. Charakterystyczna dla tego gatunku jest piękna, ciemnobrązowa barwa, dzięki czemu świetnie nadaje się na meble dekoracyjne.

 

Fornirowanie

Jeśli uznamy, że wenge jest za drogie na naszą kieszeń (ceny drewna egzotycznego są dość wygórowane), możemy zakupić meble fornirowane. Fornirowanie  polega na pokrywaniu materiału, najczęściej drewnianego lub drewnopodobnego (obecnie przeważnie pilśniowa płyta), warstwą drewna o wyższej jakości - forniru. Zabieg ten, przy niskim koszcie pozwala osiągnąć efekt estetyczny, jak przy litym drewnie. Niestety tylko estetyczny - właściwości wytrzymałościowe nie idą w parze z fornirem.


Najważniejsze przy wyborze mebli fornirowanych jest to, żebyśmy zwracali uwagę na perfekcyjne wykonanie. Sprawdzajmy czy pod warstwą forniru nie ma pęcherzyków powietrza, bo mogą one powodować odklejanie się materiału. Naklejanie arkuszy na płytę pilśniową jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji, dlatego nie raz mogą zdarzyć się błędy. Zwracajmy więc na to uwagę. Starannie wykonane meble fornirowane są bardzo ładne i eleganckie, do tego są bardzo proste w utrzymaniu.

 

Wniosek jest taki, że jeśli chcemy mieć meble efektowne i służące przez długi czas, to niestety musimy zainwestować. Jeśli postawimy na niższą cenę, to jakość pozostawi wiele do życzenia.


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj