Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Wokół domu  >  Inne  >  KOSTKA BRUKOWA

Słowa kluczowe: kostka betonowa, kostka brukowa, podjazd, ścieżki w ogrodzie,

DrukujInne


KOSTKA BRUKOWA

Nawierzchnie ścieżek, podjazdów, czy miejsc do parkowania bardzo często układane są z kostki betonowej lub droższej kostki z kamienia naturalnego. Oba materiały nawierzchniowe mają podobne własności użytkowe, a o wyborze decydują głównie walory estetyczne i oczywiście koszty. Rodzaj użytej kostki powinien jednak uwzględniać nie tylko jej cechy dekoracyjne, ale również przewidywane obciążenia nawierzchni oraz możliwość występowania różnych zanieczyszczeń.


 

Kostka betonowa
Produkowana jest na wibroprasach, dzięki czemu uzyskuje się bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie (40 - 60 MPa) i dużą dokładność wymiarową.
Mieszanka betonowa używana do jej produkcji jest barwiona w masie, zatem starcia czy uszkodzenia ułożonej nawierzchni nie są wyraźnie widoczne - zachowują pierwotny kolor.
Ze względu na wysoką cenę pigmentów, kostka o intensywnej barwie jest z reguły znacznie droższa niż jaśniejsza czy w naturalnym, szarym kolorze.
Produkowana jest również tańsza kostka dwuwarstwowa, w której zewnętrzną powierzchnię stanowi drobnoziarnisty, barwiony beton, a żwirobetonowy rdzeń zapewnia wymaganą wytrzymałość. Jednak w przypadku wystąpienia głębszych uszkodzeń odsłonięty zostaje szary rdzeń, co szpeci nawierzchnię i taką kostkę trzeba wymienić.

 

Kształty i kolory kostki brukowej
W ofercie producentów można znaleźć najróżniejsze kształty kostki, poczynając od prostokątnych "klocków" a kończąc na wyrafinowanych formach imitujących naturalny kamień. Różnorodność kształtów, faktury i kolorów pozwala na tworzenie swoistych kompozycji nawierzchniowych jak i trwałego znakowania nawierzchni, np. w postaci wyznaczania miejsc parkingowych, stref zagrożenia, itp.

 

Grubość kostki brukowej
Zależnie od przeznaczenia nawierzchni do ich budowy używa się kostki o różnej grubości, jak też gładkości powierzchni.
Nawierzchnie obciążone ruchem pieszym lub sporadycznie wykorzystywane przez samochody osobowe można budować z kostki o grubości 6 cm. Przy większych obciążeniach wykorzystuje się kostkę o grubości 8 cm lub nawet 10 cm. Natomiast kostkę z gładką powierzchnią licową, wykonywaną w formach plastikowych układa się w miejscach narażonych na zanieczyszczenie trudnymi do usunięcia smarem, olejami, np. w obrębie stacji benzynowych.

 

Odprowadzanie wody z kostki brukowej
Nawierzchnia z kostki betonowej dobrze przepuszcza wodę, jednak przy intensywniejszych opadach należy zapewnić możliwość szybkiego jej odprowadzenia z powierzchni. Najłatwiej uzyskać ten efekt, zapewniając naturalny spływ dzięki nachyleniu nawierzchni w kierunku nieutwardzonego gruntu. Na większych powierzchniach nawierzchni konieczne jest jednak wykonanie odwodnienia liniowego lub koryt odprowadzających wodę do studzienek kanalizacyjnych.
 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj