Słowa kluczowe: drewno, impregnaty, lakierobejce, lakiery, meble, podłoga, zabezpieczanie,

DrukujInne


JAKI LAKIER NA DREWNO?

Materiały lakiernicze do nakładania na drewno można podzielić na trzy zasadnicze obszary zastosowań: do wymalowań zewnętrznych, wewnętrznych oraz do podłóg. Utworzone powłoki dekoracyjno-ochronne muszą więc spełniać nieco inne wymagania, gwarantujące długotrwałe utrzymanie estetycznego wyglądu i zabezpieczenie drewna przed zniszczeniem.

 

 


Lakiery, lakierobejce, impregnaty barwiące
Dostępne w sklepach materiały lakiernicze do drewna różnią się przeznaczeniem oraz rodzajem użytych do ich produkcji składników.

 

Lakiery - tworzą przezroczystą, bezbarwną lub zabarwioną powłokę ochronną. Można nimi malować surowe drewno jak i uprzednio lakierowane.

 

Lakierobejce - nazywane też lazurami, łączą funkcję ochronną lakieru z dekoracyjną barwną powłoką, podkreślającą rysunek słojów drewna. Należy je nakładać wyłącznie na surowe lub zaimpregnowane drewno.
Uwaga! Uzyskana barwa powierzchni pokrytej lakierobejcą zależy od gatunku malowanego drewna i nie zawsze odpowiada wzornikom prezentowanym w sklepie. Warto więc przeprowadzić próbę na fragmencie przeznaczonego do lakierowania drewna.

 

Impregnaty barwiące - wnikają głęboko w drewno zabezpieczając je przed korozją biologiczną, a jednocześnie nadają pożądaną barwę. Wymagają nałożenia zewnętrznej, ochronnej warstwy z lakieru lub lakierobejcy.
Uwaga! Drewna pokrytego impregnatem barwiącym nie powinniśmy szlifować. Spowoduje to bowiem rozmycie wyrazistości rysunku słojów.


 

 

Skład materiałów do drewna
Materiały te mogą być wodorozcieńczalne lub zawierające rozpuszczalniki organiczne. Lakiery wodorozcieńczalne są wygodne w użyciu, prawie nie wydzielają zapachu, ale w trudnych warunkach użytkowania są mniej trwałe. Stosuje się je przede wszystkim do lakierowania mebli, boazerii, drzwi wewnętrznych. Do zastosowań zewnętrznych powinniśmy używać raczej wyrobów rozcieńczalnikowych, przy czym dla zapewnienia długotrwałej ochrony, warto utworzyć powłoki składające się z kolejno nakładanego impregnatu i lakieru.


 

 

Lakier do podłóg
Wybór lakieru do podłogi powinien uwzględniać intensywność jej użytkowania - w sypialni można nałożyć lakier o niższej odporności na ścieranie, natomiast w przedpokoju, czy na schodach stosujemy powłoki o wysokiej wytrzymałości. Obecnie do podłóg najczęściej stosowane są lakiery poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe pozwalające na użytkowanie podłogi w krótkim czasie po pomalowaniu.
Uwaga! Niektóre lakiery mogą powodować ciemnienie drewna. Dlatego przed ich nałożeniem podłogę pokrywamy lakierem gruntującym.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj