Słowa kluczowe: ciepła woda, CWU, instalacja grzewcza, ogrzewanie wody, pobór mocy, termostat, zużycie energii,

DrukujWoda i kanalizacja


CZY WARTO MONTOWAĆ CYRKULACJĘ C.W.U. ?

Zasadność instalowania systemu cyrkulacji ciepłej wody w domach jednorodzinnych jest problematyczna, gdyż jej pobór następuje krótkotrwale, w dużych odstępach czasu, a w rurach stale utrzymywana jest ciepła woda, co powoduje nieuniknione straty energii. Jest to jednak rozwiązanie zapewniające pojawienie się ciepłej wody tuż po odkręceniu kranu, co z kolei pozwala zmniejszyć zużycie wody. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

 


Straty energii
Szacunkowo przyjmuje się, że zasobnik i system cyrkulacji c.w.u. zużywa dodatkowo 4 - 5 kWh energii dziennie traconej na wypromieniowanie ciepła. W źle izolowanych instalacjach c.w.u. wartość ta może być znacznie wyższa. Straty energii to cena jaką płacimy za komfort natychmiastowego uzyskiwania ciepłej wody.

 

Jak zmniejszyć straty na cyrkulacji?
Straty ciepła można ograniczyć poprzez zamontowanie zegara sterującego pompą cyrkulacyjną, uruchamianą jedynie na okres przewidywanego poboru ciepłej wody, np. rano i wieczorem, oraz zamontowanie termostatu utrzymującego w rurach temperaturę nieco niższą niż nastawiona w zasobniku. Układ taki sprawdza się w domach, w których mieszkańcy prowadzą regularny tryb życia i można określić w jakich godzinach korzysta się z ciepłej wody.

 

Izolacja instalacji
Niezwykle istotna jest także dobra izolacja rur - z ciepłą wodą i cyrkulacyjnej. Powinny być one izolowane cieplnie otuliną o grubości ścianki co najmniej 20 mm dla rur o średnicy do 22 mm i 30 mm dla rur o średnicy do 35 mm. Jak duże różnice strat ciepłą na cyrkulacji występują przy rurach nieizolowanych i ocieplonych obrazuje poniższy przykład.

 

Przykład
Przy odległości 15 m między zasobnikiem, a baterią umywalkową straty mocy cieplnej w rurach bez izolacji wyniosą około 3,5 kW, natomiast gdy zostaną prawidłowo otulone, straty zmniejszą się do wartości ok. 0,1 kW.

 

Co zamiast c.w.u.?
Alternatywnym rozwiązaniem do cyrkulacji jest zamontowanie przepływowych, elektrycznych podgrzewaczy wody, bezpośrednio przy umywalce czy zlewozmywaku, zasilanych z obiegu ciepłej wody. Ich działanie pozwoli na szybkie dogrzanie schłodzonej wody zalegającej w rurach, a po pewnym czasie napłynie już ciepła woda z zasobnika i podgrzewacz wyłączy się. Podgrzewacze powinny być wyposażone w sterowanie elektroniczne, dzięki czemu płynnie dostosują moc do temperatury napływającej wody. Mimo wyższej ceny energii elektrycznej wykorzystywanej do chwilowego dogrzania wody, koszty eksploatacyjne będą znacznie mniejsze niż przy korzystaniu z cyrkulacji.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj