Słowa kluczowe: dach, poradnik budowlany, usługi montażowe,

DrukujUrządzanie ogrodu


BUDUJEMY PERGOLĘ


Pergola to element małej architektury ogrodowej. Może być wolnostojącą budowlą w postaci dwóch szeregów słupów i opartym na nich zadaszeniu albo tarasem przybudowanym do ściany domu z jednej strony, a z drugiej opartym na słupach. Zadaszenie pergoli może być ażurowe, z drewnianych belek lub szklane.

 


Pergola jest elementem nie tylko dodającym uroku ogrodowi (można ją ozdobić pnączami - jaśminem, powojnikiem, różami), ale również bardzo funkcjonalnym - można schować tam wyposażenie ogrodu, schronić się przed upalnym słońcem, czy deszczem, stworzyć kącik do ogrodowych prac.

 


SPOSÓB WYKONANIA

Aby pod pergolą można było się swobodnie poruszać powinna mieć co najmniej 2-2,5 m wysokości.

Z założenia dach pergoli powinien być lekki, jasny, nieprzytłaczający. Jeśli dach nie jest ażurowy, to najczęściej do jego budowy używa się szkła poliwęglanowego - przepuszcza ono światło w 90 %, jego cechy charakterystyczne to: lekkość, wytrzymałość i łatwość w montażu.
 

 

Materiał na konstrukcję musi być bardzo wytrzymały i twardy - doskonale nadaje się do tego drewno klejone. Drewno trzeba oczywiście zgruntować i zaimpregnować (najlepiej metodą ciśnieniową), następną czynnością jest montaż, a na końcu malowanie. Alternatywą dla drewna są słupy murowane lub betonowe. Muszą być dobrze osadzone w podłożu, wpuszczone na co najmniej 60 cm. Przekrój słupów powinien wynosić około 10 cm x 10 cm.
 

 

Aby połączyć dach pergoli ze ścianą, należy zastosować profil przyłączeniowy dwuczęściowy, pozostałe łączniki potrzebne do budowy konstrukcji to kołki rozporowe, profile krokwiowe, klamry, sworznie. Wszystkie te metalowe elementy muszą być nierdzewne.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy podołamy samodzielnemu zbudowaniu tej konstrukcji, to w sklepach ogrodniczych bardzo często można spotkać gotowe systemy do prostego montażu.

 

Innym rodzajem drewnianej konstrukcji w ogrodzie może być na przykład altana: ALTANA AŻUROWA.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj