Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Inne  >  BUDOWA DOMU ZIMĄ

Słowa kluczowe: beton, malowanie, murowanie, stropy, tynkowanie, wylewanie fundamentów,

DrukujInne


BUDOWA DOMU ZIMĄ
BUDOWA DOMU ZIMĄ

Zima nie jest odpowiednią porą na prowadzenie robót budowlanych, zwłaszcza, gdy trzeba je wykonywać pod gołym niebem. Jednak nie zawsze udaje się zrealizować przewidywany harmonogram prac i, chcąc - nie chcąc, musimy wykonywać je w niesprzyjających warunkach.

 

W takich okolicznościach, zawsze musimy się liczyć z ryzykiem, że wystąpią uszkodzenia spowodowane mrozem, a i koszty będą wyższe niż przy pracach prowadzonych w dogodnych porach roku.

 


Beton na zimę

Betonowanie fundamentów i innych masywnych elementów będzie możliwe, gdy temperatura nie spadnie poniżej -5 °C, a do mieszanki betonowej zostaną dodane preparaty przeciwmrozowe. Konieczna jest również ochrona przed zamarznięciem wylanego betonu w postaci słomianych mat czy płyt styropianowych, przynajmniej przez kilka dni potrzebnych do dostatecznego stwardnienia materiału.
Natomiast betonowanie stropów i nadproży nie powinno być prowadzone w temperaturach ujemnych, gdyż elementy te trudno ochronić przed zamrożeniem, a ich wytrzymałość ma istotny wpływ na bezpieczeństwo budowli. W czasie mrozów rezygnujemy też z jakichkolwiek prac murarskich czy tynkarskich, bo zaprawa po prostu nie zwiąże, a po rozmarznięciu rozkruszy się.

 


W ciepłym wnętrzu
Jeśli dom doprowadziliśmy przed zimą do stanu surowego zamkniętego (położony dach, osadzone okna i drzwi), to można będzie kontynuować prace pod warunkiem, że zapewnimy ogrzewanie pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza robót mokrych - tynkowania, wylewania podkładów podłogowych. Utrzymywana temperatura nie powinna być niższa niż 15 °C.
Jeśli nie można uruchomić planowanego ogrzewania (z kotła gazowego, węglowego), to najlepsze, ale niestety drogie będzie korzystanie z ogrzewania elektrycznego w postaci np. nagrzewnic. Inne źródła ciepła takie jak nagrzewnice olejowe czy gazowe "produkują" przy okazji również dużą ilość pary wodnej, co utrudnia wysychanie tynków i podkładów.
Niezależnie od systemu ogrzewania musi być zapewniona intensywna wentylacja umożliwiająca odprowadzenie wilgotnego powietrza.


Uwaga!
Temperatura tynkowanych powierzchni musi być zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu, co wymaga uruchomienia ogrzewania z kilkudniowym wyprzedzeniem. Przy tynkowaniu ścian zewnętrznych, jeśli nie zostały wcześniej ocieplone, w mroźne dni może dochodzić do zamarznięcia tynku, zwłaszcza na murach z materiałów o niskiej ciepłochronności, np. z cegły silikatowej. Po zakończeniu robot mokrych nie możemy też dopuścić do wychłodzenia domu - przez cały czas powinno funkcjonować ogrzewanie utrzymujące temperaturę na poziomie przynajmniej 8 - 10 °C.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj